POWRÓT DO DZIENNIKA

Konferencja „Start w dorosłość”

11 grudnia 2023

7 grudnia 2023 roku w przestrzeniach Hotelu Mercure Warszawa Centrum odbyła się konferencja, podczas której oficjalnie opublikowaliśmy Raport „Start w dorosłość”. Przedstawiliśmy wyniki przełomowych badań o sytuacji osób usamodzielnionych po doświadczeniu życia w instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Oś wystąpienia została zbudowana przez Fundację Dobrych Inicjatyw i Agnieszkę Szczurek z Ośrodka Ewaluacji, która przewodniczyła zespołowi wykonawczemu realizującemu badania. Ale nie poprzestaliśmy na referowaniu danych. Dzięki udziałowi ekspertek i ekspertów od razu mogliśmy przystąpić do interpretacji raportu oraz do formułowania postulatów koniecznych do zmiany systemu pieczy instytucjonalnej na lepsze.

Wśród panelistów znalazł się Damian Szwagierczak, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, który reprezentował środowisko kadry POW. Ale dyskusja była rozpisana na więcej głosów. Ekspercki wgląd w pracę z usamodzielnionymi przyniosły też przedstawicielki sojuszniczych organizacji pozarządowych, m.in. Magdalena Kępka z zarządu Fundacji Samodzielni Robinsonowie, Anna Ejme – prezeska zarządu Fundacji Atalaya oraz Kamilla Gibas – prezeska Fundacji Szczęśliwej Drogi. W soczewce zbiegły się więc różne doświadczenia pracy z wychowankami placówek opiekuńczo-wychowawczych, budując kompleksowy obraz i diagnozę systemu pieczy instytucjonalnej. Konferencję poprowadziła Mirella Panek-Owsiańska.

Pierwszy głos w chórze

Najdonioślej wybrzmiało świadectwo solistki Ewy Fiedorek – usamodzielnionej wychowanki, współpracującej z Fundacją Dobrych Inicjatyw i Fundacją One Day. To osobiste doświadczenia ugruntowały głosy eksperckie; sprawiły że teoria badawcza przyoblekła się w bardzo konkretną materię emocji, trudności, ale też sukcesów. Z wielką dumą słuchaliśmy Ewy, a z wielką nadzieją obserwowaliśmy jak jej zaangażowanie udziela się innej uczestniczce konferencji – nowo wybranej Rzeczniczce Praw Dziecka, Monice Horna-Cieślak. To właśnie z ust rzeczniczki padła kluczowa deklaracja, że wszyscy powinniśmy słuchać młodych osób i wespół z nimi budować sprzyjającą im rzeczywistość prawną. Brak włączenia perspektywy młodych i brak  ich bezpośredniego uczestnictwa byłby najwyższą arogancją. Tym chętniej więc opowiadamy historię zapoczątkowaną na konferencji, bo wierzymy, że tu ma swój start droga ku lepszej przeszłości, – którą przejdziemy wspólnie z wychowankami i usamodzielnionymi. W kierunku, który wskażą oni sami.

Zacznij dobrą korespondencję!

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację dobrych inicjatyw w celu realizacji usługi newsletter zgodnie z Polityką Prywatności.