POWRÓT DO DZIENNIKA

Na dobry początek jesieni, na dobry koniec akcji. Podsumowanie wyprawek outdoorowych.

24 listopada 2023

Na początku roku szkolnego 2023 wystartowaliśmy z nową akcją wsparcia materialnego skierowanego do partnerskich placówek opiekuńczo-wychowawczych. Wyprawki outdoorowe zastąpiły coroczną inicjatywę «Na dobry początek», w ramach której we współpracy z darczyńcami finansowaliśmy wyprawki szkolne. Tym razem postaraliśmy się o trochę więcej ciepła dla dzieci na jesienne słoty i zimowe mrozy.

Dobroczynność musi być mądra. Darczyńca czy organizacja wspierająca powinni dobrze znać potrzeby beneficjentów. Dlatego – mimo, że akcja wyprawek szkolnych była łatwo dostępnym sukcesem – zdecydowaliśmy się przemianować ją «Na dobry początek jesieni». Nie od dziś docierają do nas świadectwa pomocy, która ma wszystkie słabości późnokapitalistycznego społeczeństwa. Jest to pomoc nieumiarkowana, powierzchowna, utrwalająca znane postawy konsumenckie. Ma źródło w pozytywnych emocjach: empatii, współczuciu, solidarności, ale brak jej rozsądku i zastanowienia. Jest też łatwiejsza, bo łatwiej lokować trudne uczucia w zakupach, niż wyrażać je w bezpośrednim kontakcie lub w angażujących akcjach wolontariatu. Dlatego słyszymy, że zza drzwi tzw. domów dziecka wylewa się morze cukierków lub (właśnie!) wyprawek szkolnych. Te drugie są owszem potrzebne, ale mamy do czynienia z nadpodażą wykreowaną przez akcje marketingowe typu Back To School, sprzęgnięte z powierzchowną agendą CSR-ową firm.

Dlatego w tym roku oparliśmy nasze działanie na lepiej przemyślanych przesłankach. Po prostu zadzwoniliśmy do dyrektorów i wychowawców partnerskich placówek opiekuńczo-wychowawczych; zbadaliśmy najpilniejsze potrzeby samych wychowanków. Okazało się, że jesienią i zimą przede wszystkim brakuje im jakościowego obuwia, ciepłych kurtek przeciwdeszczowych i wygodnych toreb podróżnych. W końcu dzieci, z którymi pracujemy, spędzają dużo czasu przemieszczając się – czasem do domów rodzinnych, a czasem po prostu do szkoły. Rzeczywistość w POW ze wsi i małych miejscowości wygląda tak, że droga do szkoły bywa długa, trzeba stać na przystanku autobusowym kilkadziesiąt minut dziennie i cóż – w przypadku braku odpowiedniej odzieży – po prostu marznąć. Mamy więc do czynienia z turbokapitalistycznym paradoksem XXI wieku, gdy dzieci mają tyle słodyczy, co Willy Wonka, ale chodzą w dziurawych butach jak w XIX-wiecznych powieściach Karola Dickensa.

 

Słońce świeci nad placówkami opiekuńczo-wychowawczymi

W ramach akcji «Na dobry początek jesieni» udało się nam zebrać środki, które pozwoliły – po odjęciu kosztów operacyjnych – wydatkować 19 203 zł na wyprawki outdoorowe. Dodatkowo na poczet akcji dostaliśmy wsparcie rzeczowe o łącznej wartości 10 923 zł – na co złożyło się łącznie 19 kompletów i jedna porządna kurtka przeciwdeszczowa. Dużą część realizacji udało się dźwignąć dzięki współpracy z długoletnimi partnerami biznesowymi, którzy w porozumieniu z Fundacją Dobrych Inicjatyw wypełniają misję odpowiedzialności społecznej korporacji. Działanie zostało wsparte przez Societe Generale, Linklaters, Henkel, Lenovo i Colgate-Palmolive na poziomie całych instytucji. Ale – co może nawet ważniejsze! – dzięki kontaktom pozyskanym w firmach, udało nam się zrekrutować indywidualnych wolontariuszy. Osoby wolontariackie z ww. korporacji oraz z firmy Jacobs wystarali się o kolejne wyprawki outdoorowe dla dzieci.

W akcję udało nam się zaangażować też społeczność darczyńców, którzy chętnie dzielili się ciepłem i funduszami na buty i kurtki za pośrednictwem strony internetowej FDI. Kilka tysięcy złotych pozyskane wprost od indywidualnych osób wspierających to znak, że zaczynamy budować trwałą wspólnotę zorientowaną na polepszenie sytuacji instytucjonalnej pieczy zastępczej. Tym razem pomoc trafi przede wszystkim do placówek opiekuńczo-wychowawczych w Białowieży, Małachowie, Krasnem, Supraślu i Zambrowie.  Skompletowaliśmy 178 wyprawek, na które składają się m.in. 74 pary jakościowych butów trekkingowych i 75 ciepłych kurtek. Dzięki sojuszowi osób i instytucji wiemy, że pogoda w okolicach partnerskich POW na pewno nie będzie straszna!

Zacznij dobrą korespondencję!

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację dobrych inicjatyw w celu realizacji usługi newsletter zgodnie z Polityką Prywatności.