POWRÓT DO DZIENNIKA

EduPodróże – małe i duże

21 września 2021

Za nami kolejne już EduPodóże. Przyjechała młodzież z Kisielan i Stoczka Łukowskiego – nasi podopieczni z placówek opiekuńczo-wychowawczych. 21 młodych ludzi z samego rana weszło do biura naszego Partnera Lenovo i zostało powitanych przez pracowników i wolontariuszy.

Czego nauczyli się starsi

Podzieliliśmy młodzież na dwie grupy. Edukacja na warsztatach, chociaż w poza-formalnym wydaniu, musi być odpowiednio dostosowana do wieku.

Tak więc grupa starsza wzięła udział w warsztatach na temat tego w jaki sposób mówić pozytywnie o sobie. Jak patrzeć na siebie przez pryzmat swoich zalet, kompetencji i naturalnych umiejętności. Zmierzyliśmy się też z zadaniem polegającym na sprawdzeniu, jakie zalety i plusy inni widzą w nas. Jak się okazuje przyjęcie pozytywnych opinii na swój temat wcale nie jest takie proste. Jeszcze większym wyzwaniem dla naszych podopiecznych było samodzielne przedstawienie swoich zalet i kompetencji.

Te warsztaty były bardzo pomocne przed kolejnym wyzwaniem, czyli jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jak mówić o swoich zaletach, co powinno się wiedzieć o firmie do której chcemy aplikować, a także jak przekonać pracodawcę, żeby to właśnie nas wybrał?

Po krótkiej przerwie zaczęły się warsztaty na temat PR osoby. Co jest ważne w sieci, dlaczego warto wrzucać wartościowe treści do internetu, a czemu nie warto lekkomyślnie wrzucać głupot. To wszystko jest ważne ponieważ przyszły pracodawca często sprawdza nas w sieci, o czym nie wszyscy aplikanci wiedzą.

 

 

Dzięki spotkaniu z kadrą HR i PR firmy Lenovo, wychowankowie dowiedzieli się również o tym w jaki sposób dzięki dostępowi do internetu oraz przy użyciu telefonu komórkowego, można rozwijać swoje pasje i w przyszłości zostać znanym influencerem.

Takie warsztaty, to okazja do zapoznania się z firmami, o których młodzież jedynie słyszy w przekazach medialnych. Uczestnicy #EduPodróży zapoznają się z zawodami, o których często marzą. Dodatkowym atutem jest fakt, że mają bezpośredni kontakt z pracownikami, którzy mogą im opowiedzieć, jak wygląda ścieżka kariery na dane stanowisko i w jakie umiejętności warto już teraz zainwestować.

Chcieliśmy pomóc naszym młodym dorosłym przygotowywać się do ubiegania się o pracę lub staż. Oni już przecież o tym myślą, a naszą rolą jest bardzo mocno ich wspierać i motywować do pozytywnego wpływania na poziom swojego życia.

A co w tym czasie robili młodsi

Dzieciaki zabawiły się w dziennikarzy robiąc skrupulatny wywiad z pracownikami Lenovo. Ich zadaniem było dowiedzieć się jak najwięcej o pracy naszych wolontariuszy. Zasada była taka, że nie ma głupich pytań, wszystkie są ważne. Dzieci wykorzystały swoją naturalną ciekawość i tym sposobem zapoznały się z pracą w międzynarodowej firmie.

Już wspólnie rozebraliśmy kilka laptopów na drobne części i „prawie wszystko” złożyliśmy z powrotem pod czujnym okiem serwisantów z Lenovo.

Rozrywka też jest ważna!

Żeby nie było tak poważnie, po wszystkich zajęciach w biurze naszego Partnera, wybraliśmy się z wychowankami do Muzeum Szczęścia BE HAPPY, a także do kina. Długi czas pandemii dał się mocno we znaki młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych i taka forma spędzenia czasu poza ośrodkiem była im naprawdę potrzebna.

Tak zakończył się długi ale bardzo ważny dzień dla naszych Podopiecznych i mamy nadzieję, że wkrótce kolejni Partnerzy zaproszą nas na #EduPodróże, gdzie w miłej atmosferze oddamy się urokom edukacji poza-formalnej.

Zacznij dobrą korespondencję!

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację dobrych inicjatyw w celu realizacji usługi newsletter zgodnie z Polityką Prywatności.