POWRÓT DO DZIENNIKA

Młodzi Menadżerowie

27 maja 2021

Czy wśród wychowanków placówek opiekuńczo – wychowawczych są przyszli menedżerowie? Czy wśród nich kryją się talenty na miarę Billa Gatesa, Elona Muska, czy Steve’a Jobsa? Może są, może ich nie ma… w sumie, to nas aż tak nie interesuje, bo celem programu „Junior project maneger, it’s me!”, który realizujemy przy współpracy z firmą Lenovo, jest nie tyle szukanie i wspieranie „perełek”, ale kształtowanie postaw menedżerskich wśród tej grupy młodzieży, która w życiu lekko nie ma.

O co chodzi z tym programem edukacyjnym „Junior project manager, it’s me!”?

Wiemy, że ponad 50% wychowanków placówek opiekuńczo – wychowawczych po opuszczeniu placówki wraca do środowisk dysfunkcyjnych, a ponad 30% rejestruje się jako osoby bezrobotne, w czasach, gdy poziom bezrobocia w Polsce wynosi nieco ponad 6%. Dane Najwyższej Izby Kontroli (NIK) pokazują, że nadal stoimy przed wyzwaniem, jak efektywnie wspierać młodzież w czasie pobytu w placówce, tak aby dać im realną szansę na lepszy start.

W ramach cyklu autorskich warsztatów, pokazujemy młodym jak realizuje się projekty. Każdy kto pracuje w agencji marketingowej, w instytucji badawczej, czy w organizacji pozarządowej wie, czym jest projekt. Projekt ma swój początek, koniec, momenty kryzysowe, jasny cel, za realizację którego odpowiada zespół projektowy z liderem na czele. Dobrze jest mieć do tego budżet, harmonogram oraz rozpisane procesy, no…  chociaż ich draft. I powiedzmy z grubsza, że to już są ramy tego naszego projektu. To właśnie staramy się krok po kroku pokazywać naszym podopiecznym.

 

Co właściwie robimy?

Jak się nam już uda przekazać młodzieży wiedzę o tym czym jest projekt, to dajemy im 500 zł. Nie, nie, nie… to nie jest żadna nagroda dla nich, ani nawet podziękowanie za udział w warsztatach i poświęcenie wolnych weekendów na spotkania z nami. Te 500zł to ich kapitał na realizację pierwszego w ich życiu projektu społecznego.

I tu zatrzymajmy się na chwilę, nad tym czym jest projekt społeczny. To właściwie – najkrócej pisząc –  po prostu projekt (jak wyżej opisano), ale jego celem jest pomoc innym. Tyle i aż tyle.

I tu zaczyna się cała zabawa

Młodzież mając do dyspozycji 500 zł opracowuje od A do Z autorski pomysł na projekt społeczny, który następnie wdrażają w życie. Wszystko to dzieje się przy cichym wsparciu Fundacji Dobrych Inicjatyw i naszych wolontariuszy z Lenovo, ale za końcowy efekt odpowiadają młodzi. To oni wyznaczają cel metodą SMART, tworzą budżet projektu, logistykę, procesy, dzielą obowiązki i wybierają pomiędzy siebie lidera projektu. Jednym słowem w praktyce wykorzystują wiedzę, którą zdobywali z nami przez ostatnie miesiące.

Nie ma z nami lekko

Jeśli celem projektu jest wsparcie lokalnego schroniska dla zwierząt, to nasz zespół projektowy nie może ot tak pójść do sklepu lub przez allegro zamówić karmę dla zwierząt za 500 zł, bo to żaden projekt. Muszą rozpisać zadania, porozmawiać z dyrektorami lokalnych szkół, zorganizować zbiórkę darów, przygotować plakaty informacyjne i zamówilć transport. Tak ,to już jest projekt, który udało się zrealizować. Młodzież z placówki w Marwicy wsparła potrzebujące zwierzęta, dzieci z Kisielan odrestaurowały wspólną przestrzeń do zabaw, młodzież z Warszawy zrobiła „smile day” warszawiakom na warszawskiej Ochocie, a jeszcze inni opracowali akcję społeczną, której celem było wsparcie samotnych i potrzebujących Seniorów.

I tak urodziła się akcja Wielkanoc, którą potem przemianowaliśmy na Paczkę Dla Seniora. Tylko w 2020 r. w ramach tej akcji wsparliśmy ponad pół tysiąca seniorów z kilku województw. Takie są te nasze dzieciaki z placówek. Takich mamy wolontariuszy. Takie rzeczy robimy. Jest potencjał! Wspieraj nas!

 

Nasza Misja

Zgodnie z naszą MISJĄ, chcemy upomnieć się o dzieci i młodzież, która sama nie wie jak upomnieć się o własne prawa. Chcemy, aby zgodnie z naszą WIZJĄ każde dziecko, znajdujące się pod opieką instytucjonalnej pieczy zastępczej w Polsce miało dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań na poziomie zbliżonym do standardów europejskich w zakresie wsparcia i wyrównywania szans edukacyjnych i rozwojowych, które maksymalnie wykorzystuje jego możliwości, potencjał oraz zdolności. Naszym CELEM jest wypracowanie i wdrożenie sprawdzonych rozwiązań edukacyjnych i rozwojowych w ramach Akademii do systemu pieczy zastępczej do 2030 r.

Zacznij dobrą korespondencję!

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację dobrych inicjatyw w celu realizacji usługi newsletter zgodnie z Polityką Prywatności.