POWRÓT DO DZIENNIKA

A gdyby tak zostać prezesem dużego banku?

07 października 2019

Czy młodzież z placówek opiekuńczo–wychowawczych może w przyszłości pracować w międzynarodowych instytucjach? Świat korporacji wydaje się być odległym światem od Domów Dziecka umieszczonych gdzieś w małych miejscowościach i terenach wiejskich. Sam pomysł połączenia tych dwóch światów, dla wielu wydaje się karkołomny, ale nie dla nas!

W ostatnich dniach skrzyżowaliśmy ze sobą świat wychowanków placówek opiekuńczo – wychowawczych w Zambrowie, z codziennością pracowników Banku DNB w Warszawie. Zrobiliśmy to w ramach naszego autorskiego programu o nazwie EduPodróże. Wspólnie z wolontariuszami z banku, naszą kadrą oraz dzięki zaangażowaniu młodzieży wypracowaliśmy dużo dobrego.

Zaczęliśmy od szkoleń z edukacji poza-formalnej. Pracownicy zaprosili młodzież do wspólnych warsztatów, wypracowując praktyczne rekomendacje jak poruszać się po świecie banków, kredytów, umów, by zadbać o swoje bezpieczeństwo. Nasze warsztaty nie mają charakteru wykładu, seminarium, czy „pogadanki”, gdzie „nauczyciel” stara się być „bliżej młodzieży”. Mamy swoje metody, dlatego szkolne ławki i korporacyjne sale konferencyjne zamieniliśmy na wygodną podłogę i pufy, gdzie we wspólnych scenkach próbowaliśmy szukać meritum, zadawać pytania i stawiać czoło pojawiającym się pytaniom.

 

 

#EduPodróż to nie tylko podróż wychowanków placówek w świat danej branży i zawodu, ale to również podróż wolontariuszy  – pracowników w rzeczywistość dziecka znajdującego się w placówce opiekuńczo – wychowawczej. To podróż trudna i wymagająca od każdej ze stron, dlatego długo przygotowywaliśmy się do tego spotkania. To również czas na głębsze rozmowy, refleksje i podzielenie się indywidualnymi historiami pracowników na temat ich ścieżki życiowej i zawodowej. To dobre, bo prawdziwe przykłady jak można „zawalczyć o siebie i swoją przyszłość” w rzeczywistości, która nie stawia równych szans każdemu z nas.

Dzięki takim działaniom, możemy pokazywać wychowankom z placówek opiekuńczo – wychowawczych, że ich horyzont i perspektywa może sięgać znacznie dalej niż im się to dzisiaj wydaje : )

To również czas budowania trwałych relacji i społeczności oraz instytucji aktywnych i nieobojętnych na los wychowanków placówek. Dzięki zaangażowaniu pracowników Banku DNB, #EduPodróż wychowanków w Zambrowie nie zakończyła się wraz z ich wyjazdem z Warszawy, ona się dopiero zaczęła!

Zacznij dobrą korespondencję!

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację dobrych inicjatyw w celu realizacji usługi newsletter zgodnie z Polityką Prywatności.