Pierwsza Gwiazdka Samodzielności

Świąteczna inicjatywa dla domów dziecka, która nie kończy się cukierkami ani pluszakami dla dzieci? Otóż to możliwe! Kierujemy światło pierwszej gwiazdki w stronę młodych ludzi, którzy doświadczyli życia w pieczy, a u progu dorosłości pozostają bez realnego wsparcia - ani prywatnego, ani systemowego. Usamodzielnieni to grupa, która najbardziej potrzebuje mądrego Mikołaja. Pomożesz?

Poznaj szczegóły

Jurek, 18 lat*

Jerzy usamodzielnił się na własną prośbę, chce włączyć się do społeczeństwa dorosłych bez stygmatów wykluczenia. Wciąż jeszcze uczy się w liceum ogólnokształcącym. Mieszka w małym miasteczku na wschodzie Polski, ma daleko od szkoły. Pod choinką chciałby znaleźć szanse na samodzielność. W konsultacji z opiekunem usamodzielnienia wyznaczył cele materialno-organizacyjne, które pomogą mu to osiągnąć. Jurek potrzebuje hulajnogi elektrycznej, bo tak najłatwiej mu poradzić sobie z wykluczeniem komunikacyjnym. Dzięki temu będzie miał jak dojeżdżać do szkoły. Resztę pieniędzy przeznacza na rozwój osobisty: psychoterapię i kurs grafiki komputerowej. Ulubioną potrawą wigilijną Jurka jest sernik (może być z rodzynkami!).

*ze względów bezpieczeństwa beneficjent został zanonimizowany, podajemy losowe imię, za którym jednak stoi prawdziwy człowiek

Zebraliśmy już: 7836 zł

9850 zł
Dokładam się!

Potrzeby usamodzielnionych

=

Świąteczny biznes

W biznesie często dostrzegają pierwszą gwiazdkę jeszcze zanim skończy się lato. Jeżeli szukasz inicjatywy świątecznej, w którą zaangażuje się Twoja firma - odezwij się do nas i dograjmy szczegóły. Szukamy sponsorów, którzy zabezpieczą samodzielność wychowankom pieczy. Ale także rozwijamy program wolontariatu pracowniczego, w ramach którego organizujemy warsztaty dla usamodzielnionych z pieczy, by zapewnić im dobre przewodnictwo po dorosłości.

Skontaktuj się

Anna Wrzosk-Piechowska

koordynatorka fundraisingu instytucjonalnego

Do tej pory w Pierwszą Gwiazdkę Samodzielności zaangażowały się:

Zacznij dobrą korespondencję!

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację dobrych inicjatyw w celu realizacji usługi newsletter zgodnie z Polityką Prywatności.

Dlaczego warto pomagać dzieciom z domu dziecka na święta?

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, rodzinnego ciepła i dzielenia się. Niestety, nie każde dziecko ma możliwość spędzenia tych wyjątkowych chwil w rodzinnej atmosferze. Dzieci z domu dziecka na święta często tęsknią za poczuciem miłości i uwagi, której brakuje w ich codziennym życiu. Jak możemy pomóc, by ten magiczny czas stał się dla nich wyjątkowy? Odpowiedź jest prosta – skupmy się na realnych potrzebach, a nie na pustych gestach. Prezent na święta dla dzieci z domu dziecka może być dopasowany do konkretnego beneficjenta i realnie pomóc mu w dalszym życiu. To coś więcej, niż tylko chwila radości. To kapitał, który możemy wspólnie podarować, a który wzmocni ich na wszystkie miesiące w roku. Dlatego prezent na święta dla dzieci z domu dziecka to może być wyposażenie pierwszego mieszkania po opuszczeniu domu dziecka. Przydadzą się garnki, mały sprzęt AGD, odkurzacz, pościel. W końcu Święta to czas dawania i dzielenia się dobrem. Nawet najmniejsze wsaprcie może mieć ogromne znaczenie dla młodej osoby, która potrzebuje uwagi i troski. Prezent na święta dla dzieci z domu dziecka to coś więcej niż tylko materialny podarunek. To wyraz miłości, troski i nadziei na lepszą przyszłość.

 

Dlaczego warto pomagać dzieciom z domu dziecka na święta?

Święta to czas, kiedy każdy z nas pragnie czuć się kochany i ważny. Dzieci z domu dziecka na święta często potrzebują naszej uwagi i wsparcia bardziej niż kiedykolwiek. Dla nich świąteczna paczka to nie tylko materialny upominek, ale przede wszystkim dowód na to, że ktoś o nich pamięta. Jest to ważne tym bardziej, gdy jako usamodzielniający się młodzi dorośli pozostają bez jakiegokolwiek wsparcia – systemowego i rodzinnego. W zwyczajnej sytuacji osiemnastolatkowie mogą liczyć na doradztwo i wspólne mierzenie się z wyzwaniami dorosłości razem z rodziną. Tymczasem dzieci z domu dziecka zaraz po opuszczeniu placówek są pozostawione same sobie. Dlatego na Święta chcemy ich wyposażyć także w niematerialne zasoby, które będą procentować zwiększoną gotowością do samodzielności. Mądry prezent na święta dla dzieci z domu dziecka to psychoterapia, kursy językowe i zawodowe. Nie możemy pozwolić na to, żeby młodzi ludzie opuszczający pieczę, byli całkiem osamotnieni. O takiej sytuacji mówi raport FDI usamodzielnieni wychowankowie wpadają w czarną dziurę wtórnego wykluczenia. Święta są także po to, żeby temu zapobiegać. Razem.