POWRÓT DO DZIENNIKA

Paczki pełne międzypokoleniowej solidarności

18 marca 2025

Paczki międzypokoleniowej solidarności 

Wszystkie ręce na pokład- ruszyła 11. edycja Paczki dla Seniora! Dla Seniora? zapytacie, przecież pomagacie dzieciom i młodzieży z pieczy zastępczej!? A my na to, że właśnie tak im pomagamy! Bo to właśnie  nasi młodzi podopieczni wymyślili „Paczkę dla Seniora”.

Kilka lat temu w ramach naszego projektu „Junior Project Manager It’s Me!” grupa młodych ludzi dostała od nas zadanie by opracować projekt społeczny i skromny budżet na realizację. I wymyślili Paczkę dla Seniora. Za pieniądze które dostali przygotowali plakaty, dzięki nim zebrali produkty, dowiedzieli się kto w okolicy potrzebuje wsparcia i osobiście dostarczyli im paczki, do których trafiły zebrane produkty.

Akcja okazała się tak potrzebna i doceniona, że z każdym rokiem rosła i rosła. Fundacja Dobrych Inicjatyw pomogła ją wynieść na kolejny poziom. O dary rzeczowe prosimy bezpośrednio producentów, do pakowania i dostarczania paczek zapraszamy wolontariuszy z firm partnerskich. Bo skala jest już zwyczajnie za duża, by dzieciaki ogarnęły to same. Co nie znaczy, że one w tej akcji nie uczestniczą. Przeciwnie każdego roku dostarczają paczki coraz większej liczbie seniorów w swoich lokalnych społecznościach.

„Paczka dla Seniora” stała się sukcesem, bo zrodziła się z potrzeby serca młodych ludzi i ich empatii. Oni dobrze rozumieją potrzebę uwagi, gestu, uśmiechu i opieki u seniorów, bo sami potrzebują tego samego i wiedzą, jak trudny jest ich brak. Dają je więc seniorom, a w zamian otrzymują to samo. Wreszcie to nie oni muszą być wdzięczni innym, tylko sami dostają tę wdzięczność i wyjątkową energię, która łączy się z pomaganiem innym.

Każdy daje coś od siebie

W Paczce dla Seniora każdy daje coś od siebie i bierze coś dla siebie. Młodzież z placówek daje swój czas, uśmiech i życzliwość, a dostaje tak bardzo im poczucie sprawczości i robienia czegoś, co ma znaczenie dla innych. Seniorzy otwierają się na spotkania z młodymi osobami i wolontariuszami, otrzymują pomoc, dzięki której mogą radośniej spędzić święta wielkanocne. Firmy mają okazję do społecznego zaangażowania się i działania zgodnego z zasadami solidarności społecznej, wolontariusze czerpią radość, którą daje wspólna praca w szlachetnym celu i niezwykłą energię ze spotkań z seniorami.

Dziś Paczka dla Seniora to już potężna sieć wsparcia. Ta piękna inicjatywa łączy seniorów, młodzież, firmy, wolontariuszy, OPS-y. I każdy może się do niej dołączyć, bo cegiełkę może podarować każdy z nas. Każda złotówka się liczy. Każdy gest daje radość.

Paczka dla Seniora nie osiągnęłaby swojej skali nie tylko bez zaangażowania młodych osób z domów dziecka i FDI. Swój nieoceniony udział mają w tym firmy partnerskie, które przekazują darowizny finansowe i rzeczowe, organizują zbiórki wśród pracowników i zapraszają ich do wolontariatu pracowniczego. W tym roku Paczkę dla Seniora wspierają Accor Investments, Bielenda, Colgate, DeSilva, Develey, DSV, Jacobs, Dr Irena Eris, Henkel, Kupiec, Lenovo, Linklaters, L’Oréal Warsaw Plant, Lotte Wedel, McCormic, Nationale Netherlanden, POL-HUN, Okruszek i Yope.

Zacznij dobrą korespondencję!

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację dobrych inicjatyw w celu realizacji usługi newsletter zgodnie z Polityką Prywatności.