POWRÓT DO DZIENNIKA

10 lat FDI: gala i konferencja

26 września 2024

10 lat historii FDI to czas pełen dobrych inicjatyw. Ostatnia z nich – konferencja „Piecza zastępcza 2030: bezpieczne dziecko w dobrym systemie”, połączona z jubileuszową galą – właśnie minęła. Celebrujemy dekadę działań na rzecz dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych bez pustych przebiegów, ale od razu zwracając się w stronę przyszłości i skutecznego planowania narzędzi wsparcia. I temu właśnie służyła konferencja dn. 25.09.2024.

Jubileuszowy dzień podzielony był na dwa etapy. Pierwszy był zwrócony w stronę przeszłości, a więc wspomnień, emocji, podsumowań. Gala to opowieść o ludziach, o fundatorze Bartłomieju Jojczyku, ale także – a może nawet przede wszystkim – o partnerach, osobach wolontariackich, podopiecznych, wychowawcach, którzy tworzyli z fundacją dobre inicjatywy przez wiele lat. Dzięki  nim można było efektywnie pomagać i dzięki nim możemy teraz mieć nadzieję na skuteczną naprawę systemu oraz dostarczanie kompleksowego wsparcia w przyszłości. Temu – czyli nadchodzącym inicjatywom na rzecz pieczy zastępczej – poświęciliśmy z kolei drugi etap obchodów, konferencję z udziałem przedstawicieli ngo, nauki i biznesu.

Jakież dobre osobowości mamy wśród nas!

W trakcie uroczystości wręczyliśmy tytuły dla osobowości 10-lecia FDI. Wyróżniliśmy osoby szczególnie ważne dla życia naszej organizacji. Dobra współpraca nie wyczerpuje jednak uzasadnienia. Dyplomy trafiły do osób wybitnych – o wyjątkowej postawie moralnej, życzliwości i determinacji, co skutecznie łączą ze sprawnością organizatorów oraz ciężką pracą. Osobowościami 10-lecia FDI zostali:

  • Aneta Danilczuk
  • Jarosław Figat
  • Joanna Pawlicka
  • Karolina Kopińska
  • Maciej Gołębiewski
  • Monika Pietras
  • Monika Żelakiewicz
  • Krystyna Dackiewicz
  • Katarzyna Omen
  • Jacek Chwedoruk

Szczególne wyróżnienia trafiło też do podopiecznej, Żanety Gochnio, która jako młoda dorosła niedawno weszła na drogę usamodzielnienia. Żaneta przez wiele lat ułatwiała nam pracę – bo dzięki gotowości do pracy w dążeniu do celów osobistych, jednocześnie demonstrowała jak dobrze i mądrze korzystać z narzędzi wsparcia.

 

Piecza zastępcza w Polsce 2030

Pierwszy panel konferencji poprowadziła Anita Karwowska z Polskiej Agencji Prasowej. Wspólnie mapowaliśmy ścieżki dojścia do pieczy rodzinnej w 2030, identyfikowaliśmy główne przeszkody w procesie urodzinnienia pieczy oraz formułowaliśmy strategie radzenia sobie z barierami i wyzwaniami. Nie zawsze wizje były równoległe, ale czasem rozchodziły się, by – jak wierzymy – zejść się w przyszłości ku lepszemu systemowi pieczy zbudowanemu na różnorodnych podejściach i doświadczeniach. W panelu wzięli udział:  prof. ucz. dr hab. Mariola Racław, dr Jolanta Zozula, Bernadeta Skóbel, Michał Guć oraz Bartłomiej Jojczyk.

Razem ku samodzielności

W panelu „Razem ku samodzielności: Synergia działań biznesu, nauki i NGO na rzecz wychowanków pieczy zastępczej” zastanawialiśmy się, jak może wyglądać wielosektorowa współpraca dla jeszcze lepszych efektów działań na rzeczy pieczy zastępczej. Poza teoretyzowaniem, bardzo ważne było też przedstawienie konkretnych działań oraz możliwości wsparcia. Robert Manz z Fundacji Valores szczegółowo przedstawił możliwości, jakie stoją przed organizacjami pozarządowymi w relacji z takimi podmiotami jak Komitet Filantropii Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych. W panelu uczestniczyli: dr Katarzyna Szostakowska, Robert Manz, Jacek Chwedoruk, Maciej Zużałek oraz Bartłomiej Jojczyk; rozmowę prowadził Paweł Oksanowicz, dziennikarz TVP3 Warszawa.

 

 

Przed nami kolejne lata pracy na rzecz dzieci z pieczy zastępczej. Ale mamy konkretny cel, osadzony w czasie. Fundacja Dobrych Inicjatyw nie jest programowo zapisana na wieczne trwanie dla samej siebie; została powalana, żeby rozwiązać ważny problem społeczny. Wierzymy, że uda się to przed upływem kolejnych 10 lat. Niech będą dobre inicjatywy dla dzieci! Na dekady dekad.

Zacznij dobrą korespondencję!

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację dobrych inicjatyw w celu realizacji usługi newsletter zgodnie z Polityką Prywatności.