POWRÓT DO DZIENNIKA

Akcja remontowa w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Kisielanach

22 maja 2024

16 maja 2024 wspólnie z wolontariuszami z firmy Alcon przeprowadziliśmy akcję remontową placówki opiekuńczo-wychowawczej w Kisielanach. Wyremontowana została świetlica, a także dwa pokoje dziecięce. Zadbaliśmy też o zieleń, prowadząc drobne prace ogrodnicze.

Akcje remontowe to szczególny zakres działań wspierających placówki opiekuńczo-wychowawcze w potrzebach infrastrukturalnych. Specyfika polega też na silnym związku z biznesem, który angażuje finanse dla zabezpieczenia dobrostanu i komfortu życia dzieci w tzw. domach dziecka. Najważniejsze jednak pozostają środki niefinansowe uruchamiane dla skutecznej realizacji – mianowicie wolontariat pracowniczy. Nie byłoby sprawnych remontów bez wsparcia bardzo konkretnych osób, które poświęcają swój czas w służbie społecznej inkluzji. W Kisielanach pomocne ręce wyciągnęli pracownicy i pracownice Alcon, którzy zaradnością, pracowitością i energią zbudowali pozytywny wizerunek współpracy NGO z odpowiedzialnym biznesem.

Celem dla przeprowadzonych działań jest komfort codziennego bytowania podopiecznych fundacji, dlatego tak ważne było odświeżenie przestrzeni pokoi dziecięcych. Jeśli dodamy do tego pielęgnację roślinności i nowe nasadzenia w okiennych parapetach oraz na balkonie, to zyskamy nadzieję, że drobne gesty mogą wpłynąć na samopoczucie dzieci. Dzięki temu lepiej się żyje, lepiej się uczy i lepiej się myśli. W powyższym kontekście najważniejszy wydaje się przede wszystkim remont świetlicy. To przestrzeń współdzielona, w której można podejmować aktywności dla rozwoju osobistego lub po prostu dla przyjemności. Zagospodarowanie czasu wolnego to ważny składnik jakości życia. Na dodatek wzmacnia kompetencje społeczne i umiejętność bycia ze sobą w grupie. Wyposażeniem trzeba się dzielić, a niekiedy po prostu współuczestniczyć. Żeby to było możliwe, narzędzia muszą jednak być dostępne. I o tę dostępność zadbaliśmy właśnie wspólnie z wolontariuszami z Alcon.

A co w tym czasie robiły dzieci? Odpoczywały! Termin akcji remontowej pokrył się z egzaminem ósmoklasisty, zadbaliśmy więc o to, żeby zajęcia pozaszkolne były odstresowujące (i rozwojowe!). Podopieczni z Kisielan pojechali na warsztaty kulinarne i florystyczne.

Zacznij dobrą korespondencję!

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację dobrych inicjatyw w celu realizacji usługi newsletter zgodnie z Polityką Prywatności.