POWRÓT DO DZIENNIKA

Czy EduPodróżowanie jest zgodne z prawem?

19 października 2023

Za nami dwudniowa podróż edukacyjna między paragrafami codzienności korporacji prawniczej. Linklaters udowadnia, że sprawiedliwość to nie tylko litera prawa, ale też wola wyrównywania szans w ramach odpowiedzialności społecznej. Dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych z Małachowa, Pasłęka i Zielonki Pasłęckiej wjechały windą w gąszcz nowych perspektyw zawodowych – i dziś wiedzą o zarządzeniu więcej niż niejeden nastolatek mógłby sobie wymarzyć.

Tym razem edupodróżowanie oderwało nas od ziemi nie tylko metaforycznie. Dostaliśmy bilety na warsztaty w chmurach – merytoryka wypełniała przestrzeń między 14. a 33. piętrem – a dzieci górowały nad Warszawą siłą ducha i motywacji. Zwłaszcza tej ostatniej nie brakowało, tym bardziej, że podopieczni z Małachowa po raz pierwszy partycypowali w formule EduPodróży. Korporacyjna przygoda była więc żeglugą w nieznane, a taka u najodważniejszych zawsze wywołuje wypieki na twarzach. Odwagi wychowankom instytucjonalnej pieczy zastępczej na pewno nie można odmówić, skoro wykazują determinację, by przeskakiwać fale przeciwności losu, obierając precyzyjny kurs na dobrą przyszłość.

 

W rolach głównych – dzieci i trenerki

No to negocjujmy – o których warsztatach opowiedzieć przede wszystkim? Okazuje się, że przydatność technik negocjacyjnych znanych z filmów akcji wykracza daleko poza świat rozrywki. Trenerki z Linklaters potrafiły przekuć przygotowanie prawnicze w wartką narrację, w której dopiero wyższa instancja harmonogramu zajęć musiała mieć ostateczne zdanie. Bo inaczej moglibyśmy spędzić na negocjowaniu całe godziny! Obaj – dobry glina i zły glina – pomogli podopiecznym rozwijać umiejętności interpersonalne, które będą w dorosłości o wiele cenniejsze niż trofea rabunku na bank.

Kody globalnej rozrywki stanowiły także kanwę innych warsztatów. Choćby teleturniej Fortuna korporacją się toczy, w ramach którego podopieczni wykonywali zadania związane z zarządzaniem projektami. Uczyli się też cierpliwości przy wykonywaniu drobniejszych prac organizacyjnych. Ważne jednak, żeby uświadomić sobie, że praca zespołowa przynosi najlepsze efekty tylko wtedy, gdy członkowie i członkinie pochylą się z uwagą nad każdym najdrobniejszym zadaniem.

Ekipa budowlana fanów klusek i makaronu

Umiejętności pogodzenia odmiennych perspektyw i wspólnej pracy były też wykuwane w warkocie młota pneumatycznego taśmy klejącej przy stawianiu wież z makaronu. Najśmielsze plany architektoniczne muszą mieć fundament w postaci dobrze ustrukturyzowanej pracy zespołowej. Nami – podczas EduPodróży w Linklaters – kierowały świetnie przygotowane trenerki. To właśnie kobiety wzięły na barki wagę odpowiedzialności społecznej, co daje młodzieży dodatkowy impuls i spojrzenie na możliwości zawodowe kobiet w branży prawniczej (wydawałoby się, że nie tak bardzo sfeminizowanej).

Dla organizatorów z Fundacji Dobrych Inicjatyw też wypłynęła z EduPodróży ważna nauka. Przy tak skrupulatnie przygotowanych warsztatach warto ściśle formatować grupy w oparciu o wiek, żeby każdy z beneficjentów mógł wyciągnąć jak najwięcej wiedzy dostosowanej do swoich możliwości. A po spotkaniu z Linklaters wiemy, że są to wielkie możliwości!

Zacznij dobrą korespondencję!

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację dobrych inicjatyw w celu realizacji usługi newsletter zgodnie z Polityką Prywatności.