POWRÓT DO DZIENNIKA

Tradycyjna receptura na słodką przyszłość

13 października 2023

Kryptonim: Charlie. Pod taką przykrywą każdy z 30 wychowanków placówek w Krasnem, Łukowie  i Białowieży udał się w EduPodróż do fabryki czekolady. Okazało się, że ostatnie miejsce pobytu Willy’ego Wonki to siedziba spółki LOTTE Wedel w Warszawie, a jego wytwory to nie fantasmagorie, ale realne porady na dorosłe życie.

EduPodróże organizowane przez Fundację Dobrych Inicjatyw we współpracy z partnerami korporacyjnymi to cykl edukacyjny dla dzieci z instytucjonalnej pieczy zastępczej. Wśród kilkudziesięciu placówek, z którymi współpracujemy, zdecydowana większość znajduje się na terenach małych miasteczek i wsi. Rynek pracy dookoła – na którym dzieci mogą się wzorować i który buduje ich wyobrażenie o przyszłości – jest zazwyczaj skromny. Dlatego wejście do siedzib wielkich firm, w których liczba stanowisk znacznie przewyższa liczbę czekoladek w bombonierce, poszerza horyzonty. Nie pozostaje też bez wpływu na motywację i ambicje. Po takiej podróży potrafimy sobie wyobrazić siebie za kilkanaście lat w żywiołowym zespole, bo wiemy już na czym skupić się w codziennym zdobywaniu kompetencji.

Cóż, na pewno warto kierować się dobrym smakiem, a wtedy wejdziemy w posiadanie wedlowskiej tabliczki, mogąc skosztować kolejne kostki: pracowitość, sumienność, uczciwość, rozsądek. Ich zjedzenie znacznie zwiększa szanse na słodką przyszłość. Nie jest jednak łatwo wejść w ich posiadanie, a koszty emocjonalne są często bardo wysokie. Sprawność w zarządzaniu tym emotywnym budżetem to klucz do sukcesu, bo gdy osiągniemy za wysoką temperaturę duchową, to rozpuścimy rzetelność i konsekwencję jak czekoladę. Wiele pomocnych rad udało nam się wywieść z treningu pracy nad emocjami, który podczas wedlowskiej EduPodróży poprowadzili Robert Marczak i Marlena Jochman.

Równie cenne były warsztaty na temat mowy nienawiści. To temat o szczególnej istotności dla młodych ludzi, dzielących życie pomiędzy analogową przestrzeń placówki opiekuńczo-wychowawczej i cyfrowy świat internetu. Globalna zdigitalizowana architektura informacji i komunikacji to wiele szans, ale także sporo zagrożeń. Warto w internetowym gąszczu dojrzeć drogowskazy oraz rozpoznać różnice między tym, co „mój kolega powiedział” a rzeczywistością przepisów prawnych. Zajęcia z Anną Głód-Zdanowicz miały z pewnością wysoką wartość energetyczną – i zostaną zapamiętane przez wychowanków na długo.

Okazuje się więc, że w fabryce czekolady zamiast niekończących się cukierków lub gumy o smaku trzech dań obiadowych, najlepiej wytwarza się zupełnie skończone, ale rzetelne potencjały oraz przetapia się ludzkie charaktery. O wiele przyjemniej będzie objeść się na deser prawdą i wiedzą – zresztą kto wie, może mają strukturę i smak wielowarstwowego torcika wedlowskiego i są tyle smaczne, co pożyteczne?

Zacznij dobrą korespondencję!

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację dobrych inicjatyw w celu realizacji usługi newsletter zgodnie z Polityką Prywatności.