POWRÓT DO DZIENNIKA

Nowe technologie edupodróżowania

06 października 2023

U schyłku lata przygotowujemy się do miesięcy, gdy coraz więcej czasu będziemy spędzać przed laptopem. 21 września odbyła się podróż edukacyjna do polskiej siedziby Lenovo. Dzieci z placówki „Dom w pół drogi” z ul. Kłobuckiej w Warszawie oraz z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Łukowie i Stoczku Łukowskim doświadczyły, że jesień nie musi oznaczać mniejszej aktywności, a ciekawość wciąż może rozpromieniać humor i nastawienie do życia.

Wakacyjne nastroje nie wymazują jednak obowiązków. Każda EduPodróż to przede wszystkim wyprawa poszukiwawcza w stronę nowych kompetencji. Na mapie mamy partnerskie korporacje, których rynkowe specjalizacje pozwalają wystąpić ekspertom przed dziećmi ciekawymi widoków na własną przyszłość. Pamiętajmy, że większość z nich zgaduje, jak będzie wyglądała dorosłość tylko na podstawie luźnych wyobrażeń. Większość kart w tym quizie pozostaje zasłoniętych, a wspólne podróżowanie ma na celu odsłonić choć kilka. Może któryś z wychowanków odnajdzie na wysokim piętrze korporacyjnego biurowca własne marzenia lub przynajmniej znajdzie kompas, który będzie wskazywał dobry kierunek? W Lenovo Polska taka nawigacja jest oczywiście digitalowa, czego wyraz odnaleźliśmy także w tematyce warsztatów prowadzonych w ramach wolontariatu pracowniczego.

Dobre praktyki w mediach społecznościowych

W trakcie wrześniowej EduPodróży odbyły się wyjątkowe zajęcia, prowadzone przez ekspertkę współpracującą z Lenovo, która doskonale wie, jak zarządzać marką własną. Ania Nowak spod znaku Cooka przygotowała pakiet informacji o influencer marketingu. Odmitologizowanie takiej drogi życia zawodowego wydaje się szczególnie ważne, gdy jest adresowane do grupy wiekowej, w której bardzo wiele osób przeżywa fascynacje internetowym gwiazdorstwem. Jeszcze kilka dekad temu dzieci chciały być przede wszystkim piłkarzami lub piosenkarzami, ale dziś nawet w liceach tworzone są klasy o profilu: twórca internetowy. Tymczasem z czym to się tak naprawdę je? Jak wygląda biznesowa strona przedsięwzięcia i na co umawiają się strony przy kontrakcie influencerskim? I wreszcie – jakich nakładów trzeba, by produkować takie ilości jakościowego contentu? Szczególnie to ostatnie zagadnienie Ania Nowak omówiła bardzo skrupulatnie, zapoznając edupodróżników z dobrymi praktykami tworzenia video i funkcjonowania w social mediach. Miała zasłuchane audytorium, które najpierw pozytywnie zweryfikowało autorytet, by potem po prostu chcieć naśladować. Cieszymy się, że mają odpowiedzialny wzorzec!

Halo? Przecież zamawiałam warsztaty z obsługi klienta!

Zabawa w sklep to część kształcenia konsumenckiego od najmłodszych lat. Uczymy się podstaw matematyki, ale też połykamy ideologiczne pigułki o funkcjonowaniu rynku. Według tych utartych prawd klient ma zawsze rację. Czy aby na pewno? To pytanie postawili wolontariusze z Lenovo dzieciom, by poszerzyć spojrzenie na relacje producent-konsument w skomplikowanych warunkach globalnej ekonomii. Dziś zabawa w sklep rzadko powinna kończyć się staniem za ladą, a raczej rozpoczynać się od obsługi ecommerce’ów i telefonicznych konsultacji w działach obsługi klienta. A to nie jest bułka z masłem! Wychowankowie zostali skonfrontowani z trudem i znojem customer service, symulując rozmaite – czasem poważne, czasem anegdotyczne – sytuacje.

Całe szczęście podczas EduPodróży czekało nas też wytchnienie. Końcowe warsztaty były poświęcone well-beingowi. Wspólnie budujemy świadomość przyszłych pokoleń, jak funkcjonować zawodowo z zachowaniem dobrostanu osobistego. Często najlepszy pracownik to taki, który nie spala się emocjonalnie po kilku tygodniach spektakularnego zaangażowania, ale znajduje czas także dla siebie. My też 21 września odnaleźliśmy chwilę, żeby sobie wszystko poukładać w głowach. No i czas na integrację – to zawsze jest bezcenne!

Zacznij dobrą korespondencję!

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację dobrych inicjatyw w celu realizacji usługi newsletter zgodnie z Polityką Prywatności.