POWRÓT DO DZIENNIKA

Nowe logo i identyfikacja FDI

07 lutego 2023

Fundacja Dobrych Inicjatyw zmienia identyfikację wizualną! Od dziś będziemy komunikować się z darczyńcami, wolontariuszami i beneficjentami z jeszcze większą dynamiką oraz lepszą energią – których emanacje można znaleźć właśnie w kolorach, kształtach i krojach użytych w nowym znaku organizacji.

Bodźcem zmiany było rozpoznanie problemu w badaniu jakościowym. Dotychczasowa identyfikacja wizualna Fundacji Dobrych Inicjatyw kojarzyła się odbiorcom za bardzo technicznie, jak przynależna do instytucji naukowej lub placówki medycznej. Tymczasem organizacja działa blisko człowieka i emocji – a jej ambicją pozostaje wyrażanie tegoż w wizualnych kontekstach aktywności.

Początek procesu to samoidentyfikacja. FDI rozpoznała w sobie archetypy: Towarzysza, Bohatera i Mędrca. Współtworzący organizację myślą o swoim ciele wspólnotowym jako mocno stąpającym po ziemi i z empatią tworzącym wspólnotę. Ale charakterystyka zawiera też dane posiłkowe: osoby nieustępliwej, nastawionej na działanie, kompetentnej, ceniącej ponad wszystko rzetelną wiedzę, pragnącą zrozumieć świat i podzielić się swoimi odkryciami z innymi. Zarząd i pracownicy fundacji chcą, aby wszystkie te cechy były wyrażane przez nową identyfikację wizualną, a w szczególności – logo.

Projektantką nowej identyfikacji i znaku jest Paula Błaszczyk-Owczarek, graficzka i ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Paula przekształciła wolę fundatorów w jakości wizualne, tworząc typograficzne przedstawienie odwagi i konsekwentnego dążenia do budowania wspólnoty. Trójkolorowy sygnet z geometryzującym liternictwem to zmiana energii. W końcu organizacja to nie siedzący za biurkiem urzędnik, ale pełen życia i chęci działania społecznik. To pole twórczej konfrontacji różnych aspektów osobowości (podyktowanych przez archetypy). Dynamika, która napędza każdy dzień pracy na rzecz dzieci i młodzieży w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Zacznij dobrą korespondencję!

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację dobrych inicjatyw w celu realizacji usługi newsletter zgodnie z Polityką Prywatności.