POWRÓT DO DZIENNIKA

#FDIAid – pomoc długofalowa dla Ukrainy

28 lipca 2022

Od ponad 5 miesięcy wielu mieszkańców Ukrainy stało się mieszkańcami Polski. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy są teraz naszymi sąsiadami z mieszkania/bloku obok. Przywitała ich gościnność i otwarte serca. Nie wiedzą, ile czasu jeszcze tu spędzą – wielu z nich być może zostanie tu na zawsze. Zbiórka na pomoc Ukrainie #FDIaid trwa. Aby ułatwić naszym ukraińskim braciom i siostrom codzienne funkcjonowanie w obcym kraju, wkroczyliśmy w nowy etap pomagania: mniej reaktywny, bardziej strategiczny.

Wsparcie długofalowe uchodźców z Ukrainy

W sytuacji kryzysu humanitarnego pomoc nie ma ram “od-do”, dlatego dysponując środkami zgromadzonymi w ramach publicznych zbiórek i ze środków pochodzących od partnerskich firm, zapewniamy wsparcie nie tylko grupie, dla której stworzyliśmy Fundację, czyli dzieciom i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Pomagamy wszystkim ludziom, którzy przekraczając granicę ukraińsko-polską całe życie mieli spakowane do jednego plecaka.

Obszary, w których udzielamy wsparcia uchodźcom z Ukrainy przebywającym w Polsce

Chcemy wyposażyć Ukrainki i Ukraińców w narzędzia potrzebne przy dłuższej obecności poza granicami ich państwa. Oznacza to podejmowanie przez nas dalszych działań o charakterze edukacyjno-informacyjnym, w kluczowych obszarach pozwalających żyć i utrzymywać się w Polsce. Te obszary to:

  • jak dotąd, zapewniliśmy wsparcie niemal 1100 uczniom

przekazaliśmy im 550 urządzeń elektronicznych (telefony, PC, tablety) na potrzeby zdalnego nauczania, umożliwiając uczniom odbywanie zajęć z nauczycielami z Ukrainy oraz lekcji języka polskiego online. W sierpniu i wrześniu wesprzemy ponad 300 uczniów z Ukrainy, wyposażając ich w wyprawki szkolne #NaDobryPoczątek.

  • jednocześnie przekazane dzieciom sprzęty pomagają rodzicom w świadczeniu pracy zdalnej

(jeśli rodziny miały nawet ze sobą laptop, to jeden, który nie mógł spełnić potrzeb wszystkich członków rodziny w świecie zdalnej pracy i nauki. Współpracując z innymi organizacjami pozarządowymi działającymi poza Warszawą, sfinansowaliśmy także lekcje języka polskiego dla 50 osób dorosłych.

  • sfinansowaliśmy kolonie i letnie obozy dla ponad 50 dzieci i młodzieży

zorganizowane przez zaprzyjaźnione organizacje pozarządowe. Wiemy, że odpoczynek i złapanie dystansu do wydarzeń w Ukrainie chociaż na chwile są dla młodych ludzi z Ukrainy bezcenne (tak jak chwila odpoczynku od łączenia ról opiekuńczych i zawodowych dla ich rodziców).

Rok 2022 miał być odbiciem się po pandemii

Nasze plany, tak jak plany mieszkańców Ukrainy, były inne. Projekty Fundacji Dobrych Inicjatyw intensywnie się rozwijają ze względu na potrzeby naszych podopiecznych, lukę systemową, która je powoduje, ale także ze względu na rozwój działań społecznych kryjących się pod „S” (jak social) w obszarze ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance). Właśnie dlatego rozbudowujemy zespół, aby jeszcze skuteczniej działać na rzecz celu, dla którego powstało #FDI.  Chcemy stworzyć system skutecznego wsparcia dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych w zakresie rozwoju ich kompetencji, umiejętności i pasji pozaszkolnych. Działamy na rzecz większego włączenia społecznego naszych podopiecznych (#WięcejSzans #MniejNierówności).

Życie weryfikuje plany. Kiedy wybuchła wojna kończyliśmy właśnie kolejną edycję projektu #PaczkaDlaSeniora − tak ważnego ze względu na pandemię i wynikające z niej wyzwania finansowe i zdrowotne starszych ludzi w Polsce . Nasze doświadczenia w przygotowywaniu pakietów ze wsparciem dla seniorów przekuliśmy błyskawicznie w analogiczne działania na rzecz coraz liczniej przybywających uchodźców z Ukrainy.

Program Pomocy Humanitarnej #FDIaid – Reaktywacja

Szybko uruchomiliśmy zbiórkę na rzecz Ukrainy. Wykorzystaliśmy do tego stworzony wcześniej projekt pomocy humanitarnej #FDIaid, który powstał w 2014 roku i był odpowiedzią na konflikt na Krymie. Zreaktywowaliśmy go i przeszliśmy do serii działań pomocowych.

Tym, którzy przybyli do Polski pomogliśmy w:

  • zakwaterowaniu

w ramach #FDIaid wsparliśmy 189 osób w zakwaterowaniu (organizacja miejsc pobytu, pomoc z formalnościami i wyposażeniem mieszkań);

  • przedostaniu się z Ukrainy do Polski i innych europejskich krajów 

wraz z innymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami współpracowaliśmy z administracją państwową, aby zapewnić bezpieczeństwo grupie ok. 44 tysięcy osób (w tym dzieci z ukraińskich sierocińców), relokując je do Szwajcarii i Wielkiej Brytanii;

  •  zaspokojeniu podstawowych potrzeb

wspólnie z wolontariuszami z zaprzyjaźnionych firm i z lokalnej społeczności przygotowaliśmy paczki żywnościowe dla 11 142 osób; każda z 3 714 paczek wystarczała dla 3 osób na kilka dni; także z udziałem wolontariuszy przekazaliśmy 5 364 osobom pakiety podstawowych artykułów higienicznych i kosmetyków (razem spakowaliśmy 1 788 paczek); dzięki trwającej zbiórce wielu organizacjom i instytucjom w Polsce przekazaliśmy środki na przygotowanie i organizację ciepłych posiłków dla ponad 12 600 potrzebujących osób.

Zacznij dobrą korespondencję!

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację dobrych inicjatyw w celu realizacji usługi newsletter zgodnie z Polityką Prywatności.